"Hołd dla Niepodległej"


" Trzeba było przeżyć 5 lat okupacji w Warszawie w cieniu Pawiaka, trzeba było słyszeć codziennie odgłosy salw, tak, że przestawało się je słyszeć, trzeba było asystować na rogu ulicy przy egzekucji... oczami wyrażającymi rozpacz lub dumę. Trzeba to było wszystko przeżyć, aby zrozumieć, że Warszawa nie mogła się nie bić"/płk. Kazimierz Iranek-Osme

Uśmiechnięta twarz młodej, ślicznej dziewczyny i przystojnego chłopaka, widać zmęczonych, ale pełnych nadziei i wiary, że już za niedługo będą wolni, a Polska niepodległa. Nie wiedzieli, że większość z nich nie doczeka tej chwili. Młodzi Bohaterowie Powstania Warszawskiego jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Większość spodziewała się, że zakończy się po 3 dniach - trwało 63.
63 dni bohaterskiej walki okupioną stratą wielu ludzi. Zginął, wtedy kwiat polskiego narodu, ludzie, którzy mogli stać się elitą intelektualną wolnej Polski.
Co po Nich zostało?
Okazałe Muzeum Powstania Warszawskiego, które uczniowie GCE 26 października mieli okazję zwiedzić.
Mamy nadzieję, że dla nich była to dobra lekcja historii i patriotyzmu. Mogli odpowiedzieć sobie na pytanie czym był, a czym jest współczesny patriotyzm.

Opiekunowie:

Monika Marchewka-Czech, Anna Stobiecka, Dagmara Leś